cukier
Te informacje o cukrze – przydają ci się

Te informacje o cukrze – przydają ci się

W jaki sposób wytwarzany jest cukier?

Do produkcji cukru w naszym kraju używane są najczęściej buraki cukrowe, które pozyskiwane są od lokalnych plantatorów. Pierwszy etap produktu to sprawdzenie zawartości cukru właśnie w burakach. Drugi etap to rozdrobnienie buraków, jak i pozyskanie z nich soku. Produkt uboczny tegoż procesu jest melasa. Dodaje się ją do drożdży lub też do alkoholu. Zanim z soku buraczanego wyciśniętego powstanie cukier, musi zajść cały szereg chemicznych procesów. Uzyskany sok jest zazwyczaj zagęszczany, a następnie ulega on procesowi krystalizacji. W bardzo podobny sposób uzyskuje się cukier z trzciny cukrowej.

Co oznaczają węglowodany, w tym cukry?

Pojęcie cukru jest niesamowicie szerokie. Do tego funkcjonuje w bardzo wielu znaczenia. Na pierwszy rzut oka cukier się nam kojarzy z białą oraz z krystaliczną substancją. Może także występować, jako jeden z węglowodanów. Takie nazwy, jak “węglowodany w żywności”, czy też “cukier w żywności” jest stosowane w sposób zamienny.

Węglowodany, zaraz po białkach i tłuszczach są zaliczane do najważniejszych odżywczych składników, które to odpowiadają za dostarczanie energii. W skład węglowodanów, według naukowej nomenklatury wchodzą także proste cukry. Skąd się wzięła taka nazwa? Ponieważ sacharaza się szybko trawi oraz wchłania. Z punktu widzenia chemicznego sacharoza jest tak zwanym dwucukrem.

Wyrażeniem, jakim jest “węglowodany w tym cukry” jest spotykane niezwykle często na etykietach spożywczych produktów. Co to oznacza? Węglowodany, które występują naturalnie w produktach, przyswajane są oraz także przetwarzane przez organizm bez kompletnie żadnego problemu. Jednak, kiedy do konkretnego produktu producent dodaje dodatkowy cukier, to organizm może sobie z jego przetworzeniem nie poradzić. Na pewno się to wiąże z chorobami oraz także z licznymi dolegliwościami. Oczywiście z cukrami nie powinniśmy przesadzać, ale zrezygnować z nich całkowicie także nie powinniśmy.