cukier
Najważniejsze informacje o cukrze

Najważniejsze informacje o cukrze

Czym jest cukier?

Cukier np. ze sklepu internetowego Bee.pl jest zaliczany do substancji słodkich, które występują zazwyczaj w formie proszku krystalicznego. Wytwarzana jest najczęściej z trzciny cukrowej lub też z buraków cukrowych. Jaki wpływ na nasze zdrowie ma cukier? Czy powinien on się w naszej diecie pojawić, a może lepiej z niego całkowicie zrezygnować? Sprawdźmy to.

Cukier brązowy, trzcinowy, buraczany, biały, czy też kryształ to określenia, z którymi się możemy spotkać w zasadzie każdego dnia. Z całą pewnością można by je zastąpić jednym, bardzo ważnym wyrażeniem. Mowa o sacharozie. Z uwag na swoją chemiczną budowę zlicza się ją do węglowodanów, a dokładnie do dwucukrów. Sacharaza jest zbudowana z dwóch cząsteczek fruktozy, monocukrów oraz glukozy.

Sacharoza występuje pod postacią białych, czy też bezbarwnych kryształów, bardzo dobrze się rozpuszcza w wodzie i ma słodki smak. Największa zawartość cukru występuje w cukrowych burakach, jak i trzcinie cukrowej. Sacharoza także wschodzi w skład co po niektórych warzyw i owoców. Mamy na myśli brzoskwinie, melony, winogrona, jabłka, seler naciowy, paprykę, marchew oraz pomidory.

Jakie są rodzaje cukrów?

Cukier stołowy używany w kuchni wytwarzany może być z buraków cukrowych, stąd właśnie określenie buraczany cukier. Sacharoza jest produkowana także z trzciny cukrowej, z której powstaje trzcinowy cukier. Chemiczna budowa oraz także odżywcze warto w przypadku obu tychże cukrów są identyczne.

A czym jest cukier rafinowany? Jest to oczyszczona oraz pozbawiona melasy substancja. Cukier brązowy zawiera w swoim składzie niewielką ilość melasy, która mu nadaje kolor. Z uwagi na samą wielkość ziaren cukier buraczany dzieli się na drobny, puder, radinafe oraz kryształ. Rzadko spotykanym, jak i dosyć wyszukanym rodzajem cukru jest kandyz lodowy. Wygląda on niczym szlachetny kamień nieoszlifowany.

Zaś monokryształ sacharozy również występuje w brązowej wersji. Jest nazywany także bursztynem. Cukier wyprodukowany z cukrowej trzciny poza kryształem może także przybierać przeróżną postać.