cukier
Czym jest cukier?

Czym jest cukier?

Cukier jest niezwykle słodką oraz krystaliczną substancją. Cukier otrzymuje się w procesie przetwarzania buraków cukrowych oraz trzciny cukrowej. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z brązowym, białym lub buraczanym dotyczą one tej samej substancji czyi sacharozy. Pod kątem budowy chemicznej należy ona do węglowodanów. Cukier zbudowany jest z cząsteczek monocukrów. Sacharoza występuje w bardzo dużych ilościach również w trzcinie cukrowej oraz w burakach cukrowych. Możemy znaleźć ją także w owocach jak ananas lub w warzywach jak marchew. Sacharoza przyjmuje postać białych, bezbarwnych kryształów, ma bardzo słodki smak oraz szybko rozpuszcza się w wodzie.

Jakie są rodzaje cukru?

Cukier biały, który używamy na co dzień, otrzymywany jest z zarówno buraka cukrowego, jak i trzciny cukrowej. Pod względem swojej budowy oraz wartości odżywczych oba rodzaje cukru w żaden sposób nie różnią się od siebie. Cukier buraczany i trzcinowy występuje pod postacią białego cukru rafinowanego, a także jako cukier brązowy zawierający śladową ilość melasy. Cukier z buraków cukrowych ma ziarna różnej wielkości jak kryształ, rafinada, puder. Jednym z ciekawszych rodzai cukru jest kandyz lodowy. Przyjmuje on postać monokryształu sacharozy, wyglądający podobnie do nieoszlifowanych kamieni szlachetnych. Można również spotkać głowę cukru, czyli małą bryłkę przypominającą kształt stożka, która powstaje poprzez sprasowanie kryształków. Oprócz białych i brązowych kryształków cukier trzcinowy może przybierać różne postaci. Zamienniki cukru są dużo zdrowsze.

Wpływ cukru na zdrowie

Cukier sam w sobie nie jest zły, ale spożywanie go w nieograniczonych ilościach może wywołać liczne choroby w ludzkim organizmie. Niestety, żyjemy w czasach, gdzie żywności jest pod dostatkiem, a cukier znajduje się w niemal każdym produkcie. Dlatego bardzo ciężko jest spożywać jego odpowiednie ilości.